Uzroci gubitka kose kod muškaraca
GUBITAK KOSE USLED STRUKTURNOG OŠTEĆENJA
Ponavljano oštećenje kose usled prekomernog oblikovanja i nege kose uzrokuje stablo dlake da se razdvoji i polomi. Teško lomljenje kose dovodi do nastanka tanke, proređene kose i na kraju do istanjene kose, što se često meša sa patološkim gubitkom kose. Kada nastane strukturno oštećenje dlake, dlaka se prelomi iznad ravni kože glave i koren dlake ostaje aktivan.
Uzroci
Uzroci struktunih oštećenja dlake su različiti i mnogobrojni. Najčešće su posledica spoljnih štetnih uticaja, kao što su:
- Mehaničko oštećenje (prekomerno češljanje, četkanje, češljanje unazad, provlačenje kroz elastične trake, uske pletenice)
- Hemijsko oštećenje (toniranje, bojenje, izbeljivanje, minival, često pranje alkalnim šamponima)
- Fizičko oštećenje (prekomerna toplota od sušenja fenom, intenzivno izlaganje suncu ili solarijumu, UV zračenje)
GUBITAK KOSE USLED STRESA
Gubitak kose može nastati kada stres traje duži vremenski period i kada je potrebno prevazići veći broj stresnih situacija.
Svaki koren dlake okružen je gustom mrežom nervnih vlakana. Različiti neurotransmiteri koji se oslobađaju iz nervnih vlakana deluju negativno na koren dlake.
U stresu dolazi do porasta ključnih neurotransmitera i broja nervnih vlakana u folikulu dlake. Ukoliko se ovo desi tokom prelaza kose iz faze rasta u fazu mirovanja, upalni proces zahvati koren dlake i rast kose se zaustavi prerano. Rezultat je difuzno opadanje kose.
Izbegavanje stresa
Izbegavanje stresnih situacija je najbolji i najlakši metod za prevenciju stresogenog gubitka kose. Pored dobre organizacije vremena, potrebno je dovoljno sna, da bi se telo oporavilo.
Joga i autogeni trening
Joga je najpoznatija metoda opuštanja i oslobađanja od stresa. Nastala je u Indiji i uključuje zauzimanje fizičkih položaja i vežbe disanja. Autogeni trening, vrsta samohipnoze, može povratiti ravnotežu između napetosti i relaksacije. Autogeni trening i joga se mogu obavljati kod kuće, nakon kratke obuke.
OPADANJE KOSE I ŠTITASTA ŽLEZDA
Poremećaji funkcije štitaste žlezde mogu uzrokovati gubitak kose. Analizom uzorka krvi može se utvrditi poremećaj štitaste žlezde. Za gubitak kose odgovorni su T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin), hormoni štitaste žlezde koji regulišu metabolizam i imaju direktan uticaj na ćelije koje formiraju dlaku u našem organizmu.
Povećana funkcija štitaste žlezde (hipertireoidizam) manifestuje se tankom i lomljivom kosom.
Kosa dostiže smanjenu dužinu zbog toga što dlaka ulazi u fazu mirovanja ranije.
U slučaju smanjene funkcije štitaste žlezde (hipotireoidizam), kosa deluje beživotno, suvo i lomljivo. Gustina kose i dužina mogu se smanjiti.
Ukoliko se poremećaj funkcije štitaste žlezde ukloni, gubitak kose se može popraviti.
Nema povezanosti između težine gubitka kose i intenziteta poremećaja štitaste žlezde.
Težak nedostatak hormona ne znači i težak gubitak kose i obrnuto. Postoje stručnjaci koji smatraju da povezanost između poremećaja štitaste žlezde i gubitka kose nije dokazana i čak malo verovatna.
Gubitak kose usled primene lekova u terapiji poremećaje štitaste žlezde
Gubitak kose može nastati zbog primene lekova u terapiji povećane funkcije štitaste žlezde. Primeri su tireostatici, karbimazol, tiamazol, metiltiouracil i propiltiouracil. Gubitak kose može nastati i zbog primene lekova koji ometaju metabolizam štitaste žlezde: jodidi, levotiroksin, amjodaron i litijum.